SPRAWOZDANIE FINANSOWE W SPÓŁKACH OSOBOWYCH
Kto ma obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych?
- podmioty, które obowiązkowo muszą prowadzić księgi rachunkowe, zgodnie z ustawą o rachunkowości,
- podmioty, które dobrowolnie wybrały jako sposób ewidencjonowania księgi rachunkowe prowadzone zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Należy również wspomnieć, że nie wszystkie spółki osobowe mają obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego. Spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły mniej niż równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro, składają we właściwym Krajowym Rejestrze Sądowym w terminie 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy, oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego, chyba że dobrowolnie wybrały jako sposób ewidencjonowania księgi rachunkowe prowadzone zgodnie z ustawą o rachunkowości. Oświadczenie składa się drogą elektroniczną na platformie: https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/rd/ i wymaga podpisania podpisem kwalifikowanym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego
Art. 52 Ustawy o rachunkowości
1. Kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy |
Obowiązkiem kierownika jednostki jest zapewnienie sporządzenia sprawozdania finansowego w formie elektronicznej. Sprawozdanie finansowe należy sporządzić w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Jeżeli rok obrotowy i rok kalendarzowy są tożsame, termin przypada 31 marca. Po sporządzeniu sprawozdania należy je udostępnić organom, odpowiedzialnym w przedsiębiorstwie za jego zatwierdzenie.
Mówiąc o kierowniku jednostki należy sięgnąć do Ustawy o rachunkowości, która definiuje to pojęcie. W przypadku spółki jawnej za kierownika jednostki uważa się wspólników prowadzących sprawy spółki, w przypadku spółki partnerskiej – wspólników prowadzących sprawy spółki albo zarząd, a w odniesieniu do spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej – komplementariuszy prowadzących sprawy spółki.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Art. 53 Uchwały o rachunkowości
1. Roczne sprawozdanie finansowe jednostki, z zastrzeżeniem ust. 2b, podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. |
Zanim sprawozdanie zostanie złożone do Sądu Rejestrowego musi zostać zatwierdzone przez odpowiedni organ spółki. Tutaj znów Ustawa o rachunkowości przychodzi nam z pomocą, definiując, czym jest organ zatwierdzający. Ilekroć w Ustawie jest mowa o organie zatwierdzającym – rozumie się przez to organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego jednostki. W przypadku spółki osobowej, z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej przez organ zatwierdzający rozumie się jej wspólników. W przypadku spółki komandytowo- akcyjnej organem zatwierdzającym sprawozdania komplementariuszy z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego spółki za ubiegły rok obrotowy jest walne zgromadzenie.
Na podjęcie uchwały wspólnicy/walne zgromadzenie mają 6 miesięcy od dnia bilansowego.
Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego ciąży na kierowniku jednostki
Art. 69 Ustawy o rachunkowości
1. Kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 – także sprawozdanie z działalności – w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. |
Należy pamiętać, że sprawozdanie finansowe należy złożyć w sądzie rejestrowym w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia. Załóżmy, że rok obrotowy spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, to termin na złożenie sprawozdania upływa 15 lipca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprawozdanie finansowe za rok 2018 r. należy stworzyć w formie elektronicznej.
Obowiązki związane z przekazywaniem sprawozdań finansowych czy innych dokumentów finansowych osób prawnych do administracji skarbowej
Art. 20 Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym
1g. Po zamieszczeniu w repozytorium dokumentów finansowych sprawozdania finansowego lub sprawozdania z badania są one przesyłane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych. |
Sprawozdania finansowe podmiotów wpisanych do KRS będą przesyłane do administracji skarbowej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych.
Na marginesie wskazać należy, że podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe (art. 27 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Nasza Kancelaria służy wsparciem zarówno w przygotowywaniu uchwał jak i w składaniu sprawozdań finansowych do KRS.